1 липня 2019 р. у кафедральному соборі Святих Апостолів Петра і Павла в Луцьку сталася знаменна подія: прибула ікона Матері Божої Казимирецької, історія якої тісно пов’язана з Луцькою дієцезією, реконструйована кілька років тому зусиллями Фундації культурної спадщини (Польща).
Ікона була передана настоятелю луцького кафедрального собору, отцю каноніку Павлу Хом’яку, головою Фундації культурної спадщини Міхалом Лящковським.
У 2016 р. ікону символічно передали єпископу Віталію Скомаровському, ординарію Луцької дієцезії, а під час Світових днів молоді у Кракові Папа Франциск її освятив. 13 липня 2019 р. образ уперше за багато років представлять вірянам під час Святої Меси, яка буде звершена у Казимирці (нині село Кузьмівка Сарненського району Рівненської області). Свята Літургія відбудеться біля пам’ятного хреста на місці, де стояв римо-католицький храм св. Казимира (санктуарій Матері Божої Казимирецької), зруйнований за радянських часів, у вівтарі якого знаходилася копія ікони Богородиці, привезеної зі Святої Землі князем Радзівілом «Сиріткою», оригінал якої містився в олицькій колегіаті. Доля оригінальної ікони невідома, а та, яка була в Казимирці, пропала під час Другої світової війни. Вціліли виключно кілька іконок, на яких зображена Божа Матір. Привезена ікона – це відтворення образу. З часом ікона буде передана до храму — колегіати Пресвятої Трійці в Олиці, одного з найбільших і найвеличніших римо-католицьких храмів на Волині.
Образ Матері Божої Казимирецької був відомий своїми благодатями, кількадесят див задокументували ще у XVIII ст. У 1938 р. парафія в Казимирці нараховувала 3940 парафіян. До чудотворної ікони Матері Божої Казимирецької йшли в паломництвах щороку тисячі вірян. Відпусти відбувалися 15 серпня в урочистість Успіння Пресвятої Діви Марії та 8 вересня, у свято Різдва Богородиці.
У статті використані матеріали з сайту http://www.monitor-press.com/ua/extensions/interv-yu/7617–23626.html