Музей Волинської ікони знаходиться в центрі міста Луцьк, за адресою вул. Ярощука, 5, за головним корпусом СЄНУ. У фондах музею нараховується більше 600 ікон XVI–XIX ст., є також велика колекція сакральних скульптур, декоративної різьби, хрестів та книг.
Найбільшою святинею і безцінною перлиною зібрань музею є чудотворна ікона Матері Божої Холмської – прекрасний зразок візантійського мистецтва, написана вона в ХІ–ХІІ ст. Слід також зауважити, що ця ікона в музеї – не просто експонат. Їй виділено окремий зал, у ньому періодично проводяться богослужіння, а працівники музею завжди надають можливість кожному бажаючому відвідувачеві музею помолитися до Пресвятої Богородиці. Люди часто проводять у цьому залі-каплиці по декілька годин у молитві…
Перша письмова згадка про образ Матері Божої Холмської датується 1259 роком (Галицько-Волинський літопис), її орієнтовно в 1223–1237 рр. привіз князь Данило Галицький до заснованого ним міста Холм. За легендою, написав її сам євангеліст Лука. Цю ікону можна вважати спільно-християнською: у різні часи вона належала і православним, і католикам, і греко-католикам. Доля ікони була складною: вона пережила і татаро-монгольську навалу, і війни XVI–XVII ст., дві світових війни, більшовицько-комуністичне ярмо. Географія подорожей чудотворного образу теж вражає: Єрусалим, Константинополь, Київ, Холм, Львів, Люблін, Варшава, Луцьк… І всюди Матір Божа через свій чудотворний образ дарувала всім стражденним і потребуючим необхідні благодаті. День вшанування Холмської Богородиці у Православній Церкві – 21 вересня.
Також варто відзначити, що в одному із залів музею міститься ряд шедеврів видатного волинського іконописця Йова Кондзелевича, в мистецтві якого унікально переплелися східна та західна іконописні традиції.
Крім цього, музей експонує різні тематичні виставки, тут проводяться конференції на тему сакрального мистецтва, концерти камерної музики та духовного співу.
Сторінку музею можна відвідати тут. Музей працює з 10 до 18 години, у неділю – до 16 години. Вихідні дні: середа та субота.